سوال ۱۲۶- معناى پرورش و رشد اعمال چیست؟
جواب علامه- مثل نهال که رشد مى کند، نقش اعمال نیک و بد در نفس مسلمان و کافر رشد کرده و او را به بهشت یا جهنم مى کشد. و رسیدگى به این کار با امام علیه السّلام است. و ملائکه کاتب اعمال از منشیان امام علیه السّلام هستند. و این امام علیه السّلام است که خداوند درباره او مى فرماید: و قل اعملوا، فسیرى الله عملکم و رسوله و المؤمنون. (توبه: ۱۰۵)
و بگو: (هر کار مى خواهید) بکنید، که به زودى خدا و پیامبر او و مؤمنان در کردار شما خواهند نگریست.
که مقصود از (مؤمنون) امام علیه السّلام است.(
بحار الانوار، ج ۵) همچنین مى فرماید: یوم ندعوا کل اناس بامامهم (اسراء: ۷۱). روزى که هر گروه از مردم را با امامشان مى خوانیم.
یعنى در عالم محشر از راه امام علیه السّلام دعوت مى شوند و او افراد امت را حاضر مى کند. و این امام علیه السّلام است که در صراط به جهنم مى فرماید:
هذا عدوى خذیه (
بحار الانوار، ج ۳۹) این دشمن من است، پس او را بگیر. و این امام علیه السّلام است که میزان اعمال است، و این امام علیه السلام است که شفاعت مى کند؛ البته پیغمبر اکرم صلى اللّه علیه و آله و سلم نیز مقام امامت را داراست و مساءله نبوت مربوط به تبلیغ است.

نتیجه اینکه: هر شخص به واسطه نقش هایى که در اثر اعمال در نفس او پدید مى آید، رشد و سیر مى کند، و نتایج خیر و شر اعمال، و نعمت و یا نقمت را امام علیه السّلام باذن اللّه به او عنایت مى کند. و در عین حال انما الامر الى الله تعالى. (کار تنها به دست خداوند متعال است.)

 

 

برگرفته از:

کتاب ۶۶۵ پرسش و پاسخ (در محضر علاّمه طباطبائى قدس سره)

 

 

جهت تعجیل در فرج: 

 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم