موضوعات
Category
روزانه
Daily
آرشيو
archive
جستجو در سایت
Search
کتب شیعی
ShiaBooks
 • .:: دانلود کتب شیعی ::.
  کد لوگوی ما
 • نویسندگان
  Authors
  صوت پیشنهادی ما
  بزرگ جلوه كردن گناه!
  کتاب پیشنهادی ما
  .:: دانلود کتاب مصباح الهدی در نگرش و روش عرفانی اهل محبت و ولاء ::.
  آمار سایت
  Shiabooks.ir  تاریخ ارسال : 30 September, 2014   |  شماره پست : 954  |  بازدید :  |   نویسنده : عبید فرار
  و اجـعـل المـوت نـصـب عـینیک و الوقوف بین یدى خالقک و تـمـثـل شـهـاده جوارحک علیک بعملک و الملائکه الموکلین بک تـسـتـحـیى منهم و من ربک الذى هو مشاهدک و علیک بالموعظه فـاعـمـل بـهـا فـانـهـا عـنـد العـاقـل احـلى مـن العـسـل الشـهـد و هى على السفیه اشق من صعود الدرجه على الشیخ الکبیر و لا تسمع الملاهى فانها تنسیک الاخره و لکن احـضـر الجـنـائز و زر المـقـابر و تذکر الموت و ما بعده من الاهوال فتاءخذ حذرک.
  و مـرگ را در مـقـابـل چـشـم خـود قـرار بـده و ایـسـتـادن در مـقـابل مقام عدل الهى را همیشه در نظر داشته باش و شهادت اعـضـاء و جـوارح خـود را بـه اعـمـال و کـارهـایـت در مـقـابـل خـود مـمـثـل و نـمـایـان نـمـا و از شـهـادت مـلائکـه مـوکـل بـر تو که اعمال تو را ثبت و ضبط مى نمایند غفلت نـداشـتـه بـاش پـس از آنـهـا حـیـا کـن و از خـداى خـود کـه اعـمـال تـو را مـى بـیـند شرم کن . و بر تو باد به شنیدن مـوعـظـه و نصیحت پس عمل به آن؛ چون که شنیدن موعظه و عـمـل بـه آن در نـزد شـخـص عـاقـل از عـسـل صـاف شده شیرین تر است. و آن براى سفیه و نادان مـشـکل تر است از بالا رفتن پیر فرتوت از نردبان و پله هـاى سـخـت. و گـوش به چیزهاى بیهوده و گفتار لغو مده؛ چـون کـه آن سـبـب مـى شـود که آخرت را فراموش کنى و از نـظـر بـبـرى . لیـکـن بر جنازه ها حاضر شو و به زیارت قـبـور مـؤ مـنـیـن بـرو. بـه یـاد بـیـاور مـردن و هول و وحشت هاى بعد از آن را پس پند و نصیحت خود را بگیر و از آن بهره مند شو!
   
   
   

  برگرفته از:

  کتاب ترجمه ارشاد القلوب دیلمی

   

   

  جهت تعجیل در فرج: 

   اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

   
  یا بنى استعذ بالله من شرار النساء و کن من خیارهن على حذر.
  اى پـسـرم پـنـاه به خدا ببر از زنهاى بد و از خوبان آنها حذر کن و احتراز نما و از شر آنها ایمن مباش .
  یـا بـنـى لا تـفـرح بـظـلم احـد بل احزن على ظلم من ظلمته یا بنى الظلم ظلمات و یوم القیمه حـسـرات و اذا ادعـتـک القـدره على ظلم من هو دونک فاذکر قدره الله علیک .
  اى پـسـرم به ظلم هیچ ظالمى خوشنود مباش بلکه اگر به کسى ظلم کردى براى آن عمل قبیح محزون و غمگین باش . اى پسرم ظلم سبب تاریکى دل مى شود و روز قیامت باعث حسرت و انـدوه اسـت . و هـرگـاه قـدرت تـو، تـو را واداشت که به کـسـى ظلم کنى که از تو ضعیف تر است پس به یاد بیاور قدرت و تسلط خدا را بر خودت .
  یـا بـنـى تـعـلم مـن العـلمـاء مـا جهلت و علم الناس ما علمت تذکر بذلک فى الملکوت .
  اى پـسـرم آنـچه را نمى دانى از علماء یاد بگیر. و آنچه را مـى دانـى بـه مـردم بـیـامـوز. چون چنین کردى و این دو صفت نیکوى یاد گرفتن و یاد دادن در تو پیدا شد در عالم ملکوت به این دو صفت یاد مى شوى .
  یـا بـنـى اغنى الناس من قنع بما فى یدیه و افقرهم من مـدعـینیه الى ما فى ایدى الناس و علیک بالیاءس عما فى ایدى الناس و الوثوق بوعد الله واسع فیما فرض علیک ودع السـعـى فـیـمـا ضـمـن لک و توکل على الله فى کل امورک یکفیک .
  اى پـسـرم بـى نـیـازتـرین مردم کسى است که به آنچه در دسـت اوسـت قـنـاعـت کـند و فقیرترین آنها کسى است که به آنـچـه در دست مردم است چشم داشته باشد و بر تو باد که مـاءیـوس باشى از آنچه در دست مردم است . و اعتماد تو به وعـده خـدا بـاشد. و کوشش کن در آنچه بر تو واجب شده . و رزقى که براى تو ضمانت شده و به تو خواهد رسید لازم نـیـسـت سـعـى بـسـیـار در طـلب آن داشـتـه بـاشـى . و توکل بر خدا کن در تمام امور و کارهاى خود تا تو را کفایت کند.
  و اذا صلیت فصل صلوة مودع تظن ان لا تبقى بعدها ابدا و ایاک و ما تعتذر منه فانه لا یعتذر من خیر.
  و هـر وقـت نماز خواندى نماز تو مانند نماز کسى باشد که بـا نـمـاز وداع کند و گمان برى که بعد از آن نماز هرگز بـاقـى نـمـانـى . و دورى کن از آنچه که بخواهى از آن عذر خـواهـى کـنـى ، چـون که از کار خوب هیچگاه عذرخواهى نمى شود، یعنى کار بدى نکن که بخواهى بعدا از آن عذر خواهى کنى .
  و احـب للناس ما تحب لنفسک و اکره لهم ما تکره لنفسک و لا تـقل ما لا تعلم و اجهد ان یکون الیوم خیرا لک من امس و غدا خیرا لک من الیوم فانه من استوى یوماه فهو مغبون و من کان یومه شرا من امسه فهو ملعون .

  و بـراى مـردم دوسـت دار و بـخواه آنچه را که براى خود مى خـواهى و آنچه را براى خود مکروه و ناپسند مى دارى براى دیگران نیز مکروه و ناپسند بدار و آنچه را نمى دانى اظهار نـکـن و نـگـو. و کـوشـش کـن تـا ایـنـکـه امـروز تـو بهتر از دیـروزت بـاشـد، و فـرداى تـو بـهتر از امروز تو باشد، بـراى ایـنـکـه هـر کـس دو روزش مساوى و یکسان باشد چنین کـسـى بـه غـبـن و ضـرر گـرفـتـار شـده ؛ چـون یک روز از سرمایه عمر او گذشته و در مقابل آن چیزى به دست نیاورده . و هر کس امروزش بدتر از دیروزش باشد او ملعون است ؛ چـون کـارى کـه او را بـه رحـمت خدا نزدیک کند انجام نداده ، بلکه موجبات دورى از رحمت خدا را براى خود فراهم ساخته و ملعون و مطرود و دور افتاده از رحمت است .

   

  جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود داشته باشید !

  .

  درباره نویسنده


  126 عبید فرار  مقاله در شیعه بوک نوشته است.  » ارسال نظرات

  نام و نام خانوادگي (لازم)

  آدرس ايميل (نمايش داده نمي شود) (لازم)

  آدرس سايت