نگاهی به تفسیر حاج اسماعیل دولابی(رض) درباره این بیت حافظ :

 

” نگویمت که همه ساله می پرستی کن / سه ماه “می” خور و نه ماه پارسا باش”
 
تفسیر این بیت حافظ این است که سه ماه رجب و شعبان و رمضان فصول اهل محبت است . سه ماه کافی است تا نه ماه دیگر را شراب صافی:
یامن یکفی من کل شی و لا یکفی منه شی، اکفنی ما اهمنی من امر الدنیا و الآخره
آنچه نادیدنی است برایت به تماشا بگذارد.
وقتی اقبال سید بن طاووس را نگاه می کنی در اعمال شبها و روزهای ماه مبارک رجب آنقدر ثوابهای عجیب و غریب نوشته که کسب آنها تورا به طمع می اندازد. ما آنقدر این دفتر را (دل) سیاه کردیم که دنبال آب توبه می گردیم. دنبال چیزی هستیم که بپوشاند آن چیزهایی را که همیشه خواستیم مخفیشان کنیم. اما اینها را هم که می گویم طمعی است که در ماه رجب خود به خود به آدم سرایت می کند…
 

جهت مطالعه ادامه کلیک رنجه بفرمایید.

 

 

جهت تعجیل در فرج: 

 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

 
یا من ارجوه لکل خیر و آمن سخطه عند کل شر
یامن یعطی الکثیر باالقلیل یا من یعطی من سئله
دیدید بی ربط نگفتم. تازه این قطره ای از آن کاسه شیر سفیدی است که ساقی اهل معرفت، بی حساب و کتاب می دهد. ماه رجب ماهی است که از حجابها کاسته می شود و همین دنیای پر از رنگ و ریا جلوه گاه شهود آیات رحمانی می شود.
الحمد الله الذی اشهدنا مشهد اولیائه فی رجب
یک وقت امام (ره) در یک سخنرانی که به عنوان موعظه در نجف داشتند سفارش می کردند: شما این زیارت رجبیه را بخوانید چون در زیارت رجبیه مقاماتی را برای ائمه خدا ذکر کرده است که: « لافرق بینک و بینهما الا انهم عبادک »که می فرماید: هیچ فرقی بین تو و بین اینها نیست، غیر از اینکه اینها بندگان توأند. امام روی این مسأله تأکید داشتند و می فرمودند که: فقط همین عبد بودن اینهاست که فارق بین اینها و خداست والاّ تمام آن نیروهای الهی در دست ائمه است. بعد ایشان می فرمودند: این زیارت را بخوانید تا اگر یک چیزی از مقامات اولیای خدا برایتان نقل کردند احتمالش را اقلاً بدهید و تکذیب نکنید.
اولیای خدا چه چیزی برداشت کردند که وقتی به این ماه می رسیدند مثال بارز واشتاق الی قربک فی المشتاقین بودند . بی شک به خدا اطمینان داشتند و در هر حال رضا بودند. آدم ها برایشان فرقی نمی کرد و همه را به دید الهی می دیدند. مریضی و بی پولی و مرگ و غم و غصه و حتی شادیها برای آنها نشانه است از سلطان السلاطین. چرا ما به خدا اعتماد و اتکا نمی کنیم در صورتی که می دانیم کسی ما را اندازه او دوست ندارد و به فکر ما نیست و توکل بر غیر او خسران دنیا و عقباست.
خاب الوافدون علی غیرک و خسر المتعرضون الا لک
یک راهنمایی برای آنهایی که دلشان در حال تپش است:
عارف فانی سید هاشم حداد (ره) می فرمایند:

همت عالی دار، به چیزهای کوچک قانع مشو، اینقدر دور خود نگرد، به اوبسپار و جلو برو. مرد باید عالی همت باشد. حیف است کسی که می خواهد به محضر سلطان السلاطین حضور یابد درراه مثلا از گدای سر گذر چیزی بخواهد.”

 

برگرفته از +
 

 لطفا جهت شادی ارواح پاک حاج اسماعیل و مرحوم حداد فاتحه ای عنایت بفرمایید…

 

پ.ن: تاریخ ارسال در خانه قدیمی: چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱