موضوعات
Category
روزانه
Daily
آرشيو
archive
جستجو در سایت
Search
کتب شیعی
ShiaBooks
 • .:: دانلود کتب شیعی ::.
  کد لوگوی ما
 • نویسندگان
  Authors
  صوت پیشنهادی ما
  بزرگ جلوه كردن گناه!
  کتاب پیشنهادی ما
  .:: دانلود کتاب مصباح الهدی در نگرش و روش عرفانی اهل محبت و ولاء ::.
  آمار سایت
  Shiabooks.ir  تاریخ ارسال : ۱۹ تیر, ۱۳۹۳   |  شماره پست : 743  |  بازدید : 367 views  |   نویسنده : عبید فرار

  allameh-tabatabaii_shiabooks.ir

   

  نجمه السادات (دختر محترم علامه)، در خاطره اى شیرین مى آورد(۱):

  «علامه طباطبایى براى بچه ها خصوصا دخترها ارزش بسیار قایل بود و دخترها را نعمت هاى خدا و تحفه هاى ارزنده مى دانست، مدام بچه ها را به آرامش و راستى دعوت مى کرد، میل داشت آواى صوت قرآن در گوش ‍ کودکان طنین انداز شود و براى همین منظور قرآن را با صداى بلند تلاوت مى کرد: در فرصت هاى مناسب از روایات، مطالبى آموزنده نقل مى کرد و بر این باور بود که این برنامه براى بچه ها مفید است؛ با کودکان بسیار مهربان و خوش رفتار بود و گاه مى شد که وقت زیادى را صرف بازى و سرگرم کردن آنان مى کرد، در عین حال حد کار را فراموش نمى کرد، که بچه ها لوس بار آیند؛ از سر و صداى فراوان فرزندان و نوه ها و نیز پرحرفى ها و سؤ الات مکرر آنان به هیچ عنوان ناراحت و خسته نمى شد؛ در خانه هم توصیه مى کرد، مبادا در مقابل کودکان عکس العمل بدى نشان دهید و به آنان چیزى بگویید، بچه باید آزاد باشد! در عین حال به ادب و تربیت نوباوگان توجه داشت و رفتار پدر و مادر را در تربیت آنان مؤثر مى دانست و عقیده داشت که حرف پدر و مادر نباید در مورد بچه ها یا در هر موردى که بچه ها شاهدند دوگانه باشد، و مى گفت این حالت دوگانگى شخصیت بچه ها را ناجور بار مى آورد.»

   

  جهت مطالعه ادامه کلیک رنجه بفرمایید.

   

   

  برگرفته از:

  آن مرد آسمانى
  (خاطره هائى از زندگى فیلسوف بزرگ قرن، آیه الله علامه طباطبائى (ره))

   

  مطالعه آنلاین کتاب+

   

   

  جهت تعجیل در فرج: 

   اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

   

  «در رفتارشان با دخترها احترام و محبت افزون ترى مشاهده مى شد و مى گفت به اینها باید محبت بیشترى شود، تا در زندگى آینده با نشاط باشند و بتوانند همسرى خوب و مادرى شایسته باشند، حتى نام دختران را با پسوند سادات صدا مى کرد و اظهار مى داشت»:

  «حرمت دختر، مخصوصا سید، باید حفظ شود!»

  «همسرش عقیده داشت که دختر باید در خانه کار کند، ولى علامه مى گفت:»

  «به آنها فشار نیاور، آن ها اکنون باید آرامش داشته باشند و هنوز موقع کار کردنشان فرا نرسیده است .»

  «دخترش نقل کرده است: در مواقعى، غذایى طبخ مى کردیم که اشکال داشت، پدرم اصلا به روى خودش نمى آورد و خیلى هم تعریف مى کرد. مادرم مى گفت، به این ترتیب این دخترها در کدام خانه مى توانند زندگى کنند؟ و پدرم مى گفتند»:

  «اینها امانت خدا هستند، هر چه آدم به اینها احترام بگذارد، خدا و پیغمبر خوشحال مى شوند.»

  «تربیت ما منحصرا در هنگام کودکى صورت نگرفت، من پس از ازدواج هم همیشه از رهنمودهاى پدرم بهره مند مى شدم ، مثلا، اوایل ازدواج هر وقت به خانه پدرم، مى رفتم، عوض این که بپرسند وضعت چه طور است؟ فقط سفارش مى کردند»:

  «مبادا، کارى کنى که موجبات ناراحتى مادر شوهرت را فراهم کنى که خدا از تو نمى گذرد!»

  «علاقه ى ایشان به فرزندانشان زیاد بود. در سال هاى اخیر که ما در تهران اقامت داشتیم، من هفته اى دو سه بار به ایشان سر مى زدم، ولى مشخص ‍ نبود که چه وقت هایى مى روم، منتها هر وقت مى رفتم، خانمشان (همسر دوم علامه) مى گفتند: که پدرت سه، چهار ساعت است که این جا قدم مى زند و منتظر توست. وقتى مى پرسیدم: از کجا مى دانستید که من مى آیم؟ پدرم جواب مشخص نمى دادند و بالاخره هم نفهمیدم چه طور مى دانستند که من چه وقت به آن جا مى روم .»

  فرزند محترمه علامه در ادامه اضافه مى کند:

  «پدرم مى گفت »:

  «اگر زن اهمیت نداشت ، خدا نسل دوازده امام را از نسل حضرت زهرا (س ) قرار نمى داد! واقعا اگر زن خوب باشد، مى تواند عالم را گلستان کند؛ و اگر بد باشد، عالم را جهنم مى کند.»

   

  پاورقی:

  ۱- جرعه هاى جان بخش ، ص ۳۹۲-۳۹۴٫

   

  جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود داشته باشید !

  .

  درباره نویسنده


  126 عبید فرار  مقاله در شیعه بوک نوشته است.  • nigine akbarkhon گفت:

   Be ismi Hasti Bakhsh
   Salam va arze adab sharmandai Malakut astam amma migam ki dar mudati 5 sal khudamra namishnasam khele asabani va narahat hastam az in jahan vujudam dad mizane kumak kuned mardum namikham nazdi Khaliqam sharmanda bisham namikham Parvardigaramra azob bidam ba nafarmanijatam va akhloqi napisandam va sifathae najuram kumak kumak kumak

  » ارسال نظرات

  نام و نام خانوادگي (لازم)

  آدرس ايميل (نمايش داده نمي شود) (لازم)

  آدرس سايت